Poznaj miejsce
Plac Dietla bez wątpienia można nazwać kulturalnym i wypoczynkowym centrum Szczawnicy. Otaczające uroczą fontannę budynki oraz bliskość do głównych atrakcji uzdrowiska czynią z niego idealny punkt startowy do zwiedzania miasta. Po zachodniej stronie placu znajdują się Pijalnia wód leczniczych i Cafe "Helenka", w których każdy znajdzie dla siebie coś dobrego. Warto zostawić też trochę czasu na przejazd ciuchcią, czyli pojazdem w kształcie pociągu powoli przemierzającym ulice Szczawnicy. Miłośników historii może z kolei zainteresować zwiedzenie Muzeum Uzdrowiska. Niezaprzeczalnie uwagę każdego przechodnia przykuje fontanna stojąca na środku placu wraz z usytuowanym nieopodal pomnikiem Józefa Dietla.
-
Żółty szlak
Przez plac Dietla przechodzi żółty szlak, którym kierując się wzdłuż ulicy Języki można wyjść Bryjarkę, a później na Bereśnik. Z kolei podążając nim wzdłuż ulicy Zdrojowej dojdzie się kolejno na: Palenicę i Szafranówkę.
-
Niebieski szlak
Przez plac Dietla przebiega niebieski szlak, który wiedzie do Rytra zahaczając o Wodospad Zaskalnik.
-
Pierwsze inhalatorium
Na piętrze w domu Pod Bogarodzicą dr. Michał Janocha zorganizował pierwsze inhalatorium w Szczawnicy na wzór obiektów austriackich. Przeprowadzał tam inhalacje borowinowe, solankowe, z igieł sosnowych i soli jodowych.
-
Interesujące otoczenie
Plac Dietla sąsiaduje z Parkiem Górnym i Dolnym oraz Inhalatorium.
-
Wyjątkowa architektura
Większość budynków została zbudowana w stylu szwajcarsko-austriackim w XIX w.
-
Pijalnia wód
Przy placu znajduje się pijalnia wód, której atutem są nie tylko słynne szczawnickie wody lecznicze, ale również elegancki wystrój.