ładuję...
Zdjęcie
  • Lokalizacja
  • Nazwa
  • Powstanie

Plac Dietla

Uzdrowisko | Szczawnica Zdrój

Poznaj miejsce

Plac Dietla bez wątpienia można nazwać kulturalnym i wypoczynkowym centrum Szczawnicy. Otaczające uroczą fontannę budynki oraz bliskość do głównych atrakcji uzdrowiska czynią z niego idealny punkt startowy do zwiedzania miasta. Po zachodniej stronie placu znajdują się Pijalnia wód leczniczych i Cafe "Helenka", w których każdy znajdzie dla siebie coś dobrego. Warto zostawić też trochę czasu na przejazd ciuchcią, czyli pojazdem w kształcie pociągu powoli przemierzającym ulice Szczawnicy. Miłośników historii może z kolei zainteresować zwiedzenie Muzeum Uzdrowiska. Niezaprzeczalnie uwagę każdego przechodnia przykuje fontanna stojąca na środku placu wraz z usytuowanym nieopodal pomnikiem Józefa Dietla.

  • Żółty szlak

    Przez plac Dietla przechodzi żółty szlak, którym kierując się wzdłuż ulicy Języki można wyjść Bryjarkę, a później na Bereśnik. Z kolei podążając nim wzdłuż ulicy Zdrojowej dojdzie się kolejno na: Palenicę i Szafranówkę.

  • Niebieski szlak

    Przez plac Dietla przebiega niebieski szlak, który wiedzie do Rytra zahaczając o Wodospad Zaskalnik.

  • Pierwsze inhalatorium

    Na piętrze w domu Pod Bogarodzicą dr. Michał Janocha zorganizował pierwsze inhalatorium w Szczawnicy na wzór obiektów austriackich. Przeprowadzał tam inhalacje borowinowe, solankowe, z igieł sosnowych i soli jodowych.

  • Interesujące otoczenie

    Plac Dietla sąsiaduje z Parkiem Górnym i Dolnym oraz Inhalatorium.

  • Wyjątkowa architektura

    Większość budynków została zbudowana w stylu szwajcarsko-austriackim w XIX w.

  • Pijalnia wód

    Przy placu znajduje się pijalnia wód, której atutem są nie tylko słynne szczawnickie wody lecznicze, ale również elegancki wystrój.

Zdjęcie
  • Lokalizacja
  • Nazwa
  • Powstanie

Plac Dietla

Uzdrowisko | Szczawnica Zdrój

Poznaj Miejsce

Na początku była rzeka…

Plac Dietla powstał w wyniku uregulowania potoku Szczawnego w pierwszej połowie XIX wieku, choć na początku wcale się tak nie nazywał. Obecna nazwa placu została nadana dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej określano go mianem „Rynku Szczawnickiego”, gdyż odbywały się tam targi oraz zgromadzenia. Geneza nazwy jest dość intrygująca, ponieważ została wzięta od postawionego w 1865 pomniku Józefa Dietla, który został w ten sposób uczczony jako jeden z głównych promotorów Szczawnicy. Z całą pewnością uwagę każdego zwróci fontanna z okresu międzywojennego, odnowiona w 2012 roku. Niestety jej czasy świetności nie trwały długo, gdyż szereg usterek doprowadził do jej ponownego zamknięcia.

Piękne i intrygujące

Oba te przymiotniki idealnie określają wygląd budynków otaczających plac Dietla oraz ich historie. Zostały one zbudowane podczas okresu działalności założyciela miasta - Józefa Szalaya. Pierwszym budynkiem, który zwróci uwagę większości osób odwiedzających, jest biały, rozległy gmach ze spadzistym dachem i rzeźbionym balkonem. Znajdowała się tam kiedyś Kancelaria Głównego Zakładu Zdrojowego. Wyjątkową czyni ją też fakt, że była jednym z pierwszych obiektów zbudowanych w stylu szwajcarskim z domieszką lokalnych tradycji. Budowlę znajdująca się na tarasie powyżej charakteryzuje podobny wygląd. Dawniej służyła ona za pałac Józefa Szalaya, a później jako siedziba Muzeum Pienińskiego. Obecnie znajduje się tam Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Nie można też zapomnieć o „Domu nad Zdrojami”, domu „Pod Bogarodzicą” oraz willi Holenderce usytuowanych poniżej placu. Na początku rozwoju Szczawnicy, jako miejscowości uzdrowiskowej, organizowano w tych lokalizacjach inhalacje lub napełniano i przechowywano butelki wód leczniczych. Jednak mimo ich dawnej popularności są w ruinie, czekając na lepsze czasy.


Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Dietla_w_Szczawnicy
Zobacz mapę

Częste pytania

Relacja

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.0.0