ładuję...
Zdjęcie
  • Leczenie i zabiegi
  • Lata 30 XX w.

Inhalatorium

Uzdrowisko | Szczawnica Zdrój

Poznaj miejsce

Inhalatorium to zabytkowy budynek w stylu modernistycznym, który koniecznie powinien zostać zobaczony przez każdą osobę odwiedzającą Szczawnicę lub poruszającą się wzdłuż niebieskiego szlaku Szczawnica ⇔ Sewerynówka. Atutem jest nie tylko zachwycający wygląd samego obiektu, ale także otoczenie jak z obrazka gwarantowane przez Park Górny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim sanatorium oferujące liczne zabiegi lecznicze, porady specjalistyczne oraz noclegi, co czyni je idealnym przystankiem przed powrotem na szlak albo miejscem odpoczynku i poprawy swojego stanu zdrowia.

  • Projekt budynku

    Projekt Inhalatorium został stworzony przez Stanisława Dziewolskiego, który był również właścicielem pobliskiego Krościenka.

  • Skład broni

    W czasie II wojny światowej na strychu Inhalatorium ukrywano broń i amunicję. Z powodu zagrożenia wysadzeniem obiektu przez Niemców/III Rzeszę, większość sprzętu została przeniesiona do innej lokalizacji.

  • Prekursor

    Przed wybudowaniem sanatorium na jego miejscu stał najstarszy dom zdrojowy w Szczawnicy tzw. Zamek, w którym leczył się m. in. Aleksander Fredro.

  • Zabytkowa architektura

    Obiekt został zbudowany w stylu modernistycznym w latach 30 XX w, ponadto znajduje się w Parku Górnym, który jest inspirowany francuskimi parkami królewskimi.

Zdjęcie
  • Leczenie i zabiegi
  • Lata 30 XX w.

Inhalatorium

Uzdrowisko | Szczawnica Zdrój

Poznaj Miejsce

Historia Inhalatorium

W 1936 roku hrabia Adam Stadnicki otwiera Inhalatorium, jako jeden z najnowocześniejszych obiektów sanatoryjnych tamtych czasów. Uzyskało ono to miano z powodu innowacyjnego wyposażenia na które składały się m. in. komory pneumatyczne. Rok 1948 przyniósł ze sobą znacjonalizowanie obiektu, a zaledwie osiem lat później zostaje powołane Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Szczawnica. Z jego decyzji lecznictwo w sanatorium zaczyna się skupiać na kuracji chorób zawodowych górników i hutników. W 2005 roku uzdrowisko w Szczawnicy powraca do rąk spadkobierców Adama Stadnickiego.

Obecnie

Hrabia Stadnicki otwierając Inhalatorium oddał je, jak pisało na tablicy umieszczonej w holu, „Społeczeństwu szukającemu zdrowia”. Idea ta przyświeca też jego potomkom -rodzinie Mańkowskich, którzy nieustannie inwestują w poszerzanie oferty zabiegów oraz wzbogacanie życia kulturalnego Szczawnicy. Współcześnie na sanatorium składa się zakład przyrodoleczniczy, słynący z inhalacji solankowo-celkowych, oraz Przychodnia Uzdrowiskowa świadcząca porady specjalistyczne.


Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inhalatorium_w_Szczawnicy
Zobacz mapę

Częste pytania

Relacja

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.0.0