ładuję...
Zdjęcie
  • 1844
  • Lokalizacja

Dworek Gościnny

Architektura | Szczawnica Zdrój

Poznaj miejsce

Dworek Gościnny w Szczawnicy jest gmachem teatralno-hotelowy, którego fundamenty postawiono w 1875 r. z inicjatywy założyciela Szczawnicy Józefa Szalaya. Obiekt uroczyście otworzono w 1884 i do dzisiaj (co prawda z przerwami) służy miastu jako wielofunkcjonalne centrum kulturalno-biznesowe.

  • Unikalna architektura

    Dworkowi Gościnnemu nadano charakterystyczny styl, typowy dla tego regionu. Został wzniesiony z drewna modrzewiowego, posiada liczne galeryjki, lukarny oraz wieżyczki.

  • Miejsce kulturalnych spotkań

    Na przełomie XIX i XX wieku Dworek Gościnny stał się centrum życia kulturalno-rozrywkowego w Szczawnicy. Sławne osobistości, takie jak Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, czy Maria Konopnicka, odwiedzały to miejsce, dając wykłady, odczyty, i wystawiając swoje sztuki.

  • Pożar i odbudowa

    W 1962 roku w Dworku Gościnnym wybuchł pożar, który zniszczył drewnianą konstrukcję. Jednak dzięki staraniom spadkobierców Adama hrabiego Stadnickiego oraz lokalnych władz, Dworek został odbudowany i ponownie oddany do użytku w 2011 roku.

  • Jazz bar

    W dolnej części Dworka znajduje się klubowa restauracja Jazz Bar serwująca kuchnię międzynarodową z elementami kuchni regionalnej. Można zjeść tutaj nie tylko burgera, ale również sushi lub Crème brûlée!

Zdjęcie
  • 1844
  • Lokalizacja

Dworek Gościnny

Architektura | Szczawnica Zdrój

Poznaj Miejsce

Powstanie

Dworek Gościnny (inaczej Pieniński Salon, Kursalon) został wzniesiony z inicjatywy Józefa Szalaya, który niestety nie dożył otwarcia obiektu. Budowę rozpoczęto w 1875, zaś założyciel Szczawnicy zmarł już 1876 r. Konstrukcję dokończyła krakowska Akademia Umiejętności, której to Szalay przepisał w testamencie szczawnickie Zakłady Zdrojowe.

Styl

Górna część Dworku w głównej mierze powstała z drewna modrzewiowego, obiekt jest kryty gontem, posiada liczne galeryjki, ganki, lukarny i wieżyczki. Oryginalnie budynek mieścił salę balową na 500 osób, salę widowiskową, fortepianową i bilardową, czytelnię, a nawet salon fryzjerski i dwa sklepy.

Pożar Budynku i odbudowa

20 października 1962 r. Po godzinie 10 rano w Dworku Gościnnym wybuchł pożar, który doszczętnie strawił budynek, pozostały jedynie murowane fundamenty. Przez wiele lat nie było szansę na odbudowę przez ogromne koszty. Dopiero w 2005 roku wnuk hrabiego Adama Stadnickiego Andrzej Mańkowski zdecydował się odzyskał majątek dziadka i podjął się odbudowy. W 2011 roku ponownie oddano do użytku Dworek Gościnny w nowej odsłonie: zdecydowano się powiększyć kubaturę budynku o jedną trzecią, wyposażyć wnętrze w nowoczesną technologię, a przy tym zachować wyjątkową atmosferę miejsca.


Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dworek_Go%C5%9Bcinny_w_Szczawnicy
Zobacz mapę

Częste pytania

Relacja

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.0.0