ładuję...
Zdjęcie
  • 120 m
  • Łatwy szlak
  • 1963 rok

Rezerwat i Wąwóz Homole

Ukryty skarb Pienin Małych

Poznaj miejsce

Wąwóz Homole, położony w gminie Jaworki, jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Na tle pozostałych wyróżniają go nie tylko niepowtarzalne krajobrazy, ale także bogata przyroda oraz, co najistotniejsze, przystosowanie do potrzeb turystów, niezależnie od ich wieku. Osoby starsze i rodziny mogą się bezproblemowo poruszać po dnie wąwozu, dzięki metalowym mostkom łączącym brzegi potoku Kamionka. Z kolei na wędrowców szukających wyzwań czekają bardziej wymagające trasy wiodące między skałkami. Warto również wspomnieć, że Wąwóz Homole jest częścią zielonego szlaku prowadzącego na najwyższy szczyt Pienin należący do Korony Gór Polskich - Wysoką (1050 m n.p.m).  

  • Poszukiwacze złota

    W XV wieku w okolicach wąwozu prowadzono poszukiwania złota. Ostatecznie nic nie znaleziono, a mimo to nadal krążą historie o skarbach ukrytych między skałami, czekających na odkrywców.

  • Ptaki lęgowe

    Na wapiennych skałach wąwozu gniazdują ptaki drapieżne, w tym pustułka, sokół i puchacz, co podkreśla znaczenie rezerwatu jako ostoi dla ptaków lęgowych.

  • Zalesienie i odbudowa ekosystemu

    Dzięki działaniom ochronnym teren rezerwatu został zalesiony, a strome zbocza porastają teraz różnorodne gatunki drzew i krzewów, od jałowca po świerki i buki, co przyczynia się do odbudowy ekosystemu i zwiększenia różnorodności biologicznej.

  • Kamienne księgi

    U wylotu wąwozu możemy zobaczyć formacje skalne przypominające otwarte księgi. Podobno zapisano w nich losy ludzkości, które udało się odczytać lokalnemu popowi. Niemniej słono go to kosztowało, bo ceną był jego dar mowy.

Zdjęcie
  • 120 m
  • Łatwy szlak
  • 1963 rok

Rezerwat i Wąwóz Homole

Ukryty skarb Pienin Małych

Poznaj Miejsce

Przyroda i jej ochrona

Rezerwat przyrody „Wąwóz Homole” to malowniczy obszar w Małych Pieninach, obejmujący skalny wąwóz o długości około 800 metrów, głęboki V-kształtny kanion z stromymi ścianami sięgającymi nawet 120 metrów wysokości. Założony w 1963 roku w celu ochrony krajobrazu i bogatej bioróżnorodności. Od czasu założenia, teren rezerwatu uległ zalesieniu, stając się domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu chronionych.

Co nas czeka podczas wędrówki?

Najpopularniejszy szlak, prowadzący po jego dnie, kilka razy przekracza potok Kamionka. Wszystkie te przeprawy na początku wymagały od turystów niesamowitej zręczności, gdyż skakali oni po śliskich kamieniach narzutowych znajdujących się na dnie potoku. Obecnie jednak dzięki staraniom rezerwatu powstała seria metalowych mostów prowadzących przez zdradliwe momenty szlaku, dzięki czemu większe grono osób jest w stanie cieszyć się niesamowitymi widokami.

Kilka praktycznych wskazówek

Zacznijmy od rzeczy dość istotnych. Wstęp do Wąwozu Homole jest bezpłatny, czego nie można powiedzieć o pobliskich parkingach. Za postój płaci się od godziny poniżej 5 złotych. Jednak warto pamiętać, że dojazd autem to nie jedyna opcja. Oprócz powszechnych busów pod wąwóz podjeżdża ciuchcia, która kursuje w sezonie letnim na trasie “Plac Dietla - Wodospad-Sewerynówka - Wąwóz Homole - Biała Woda” . Taka przejażdżka może być idealną atrakcją podczas zwiedzania z rodziną. Inną opcją jest dojazd rowerem, ale trzeba pamiętać, że wprowadzenie ich do samego rezerwatu zostało zakazane. Na szczęście istnieje możliwość pozostawienia ich w specjalnie wyznaczonym miejscu przed wstępem do wąwozu.


Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_W%C4%85w%C3%B3z_Homole
Zobacz mapę

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.0.0