ładuję...
Zdjęcie
  • Bardzo Trudny
  • 889 m n.p.m.
  • Brak czasu

Grupa Golicy

Pieniny Właściwe | 828 m | 3h

Poznaj miejsce

Grupa Golicy jest zespołem szczytów usytuowanym w słowackiej części Pienin Właściwych. Teren wyraźnie wydziela przełęcz pod Tokarnią oraz 3 rzeki: Dunajec, Lipnik i Leśny Potok. Od południa sąsiaduje z Magurą Spiską, a od północy z Pieninami Małymi. Co ciekawe, istnieje rozbieżność wśród topografów w kwestii przynależności grupy. Niektórzy zaliczają ją do Pienin Właściwych, podczas gdy inni do Pienin Małych. Na jej obszarze wyróżniają się dwa grzbiety: południowy ze szczytami Klasztorna Góra, Płaśnie i Aksamitka oraz północny z Poľana, Golicą i Buče.

  • Żółty szlak

    Żółty szlak łączy Drogę Pienińską, a tym samym Czerwony Klasztor z Leśnicą przez przełęcz Limierz. Ścieżka prowadzi doliną między szczytem Holicą a Klasztorną Górą

  • Niebieski Szlak

    Alternatywną trasą z Czerwonego Klasztoru do Leśnicy jest niebieski szlak. Podobnie jak żółty przechodzi przez przełęcz Limierz ale dodatkowo prowadzi przez przełęcz pod Klasztorną Górą.

  • Wyjątkowy widok z przełęczy

    Z położonej w grupie Golicy przełęczy Limierz rozpościera się wyjątkowy widok na Trzy Korony. Jest to rzadko odwiedzane miejsce przez turystów, niewiele osób widziało ten masyw z takiej perspektywy, mimo że przełęcz jest łatwo dostępna.

  • Czerwony szlak

    Czerwony szlak łączy na terenie Pienin Szczawnicę z miejscowościami Czerwony Klasztor i Wielki Lipnik. Trasa prowadzi słynną Drogą Pienińską, przechodzi przez Płaśnie oraz Aksamitkę, za Wielkim Lipnikiem kieruje się w stronę Popradu.

Zdjęcie
  • Bardzo Trudny
  • 889 m n.p.m.
  • Brak czasu

Grupa Golicy

Pieniny Właściwe | 828 m | 3h

Poznaj Miejsce

Golica

Golica, zwana również Holicą, jest najbardziej rozpoznawalnym szczytem grupy. Bardzo dobrze go widać z Sokolicy oraz Trzech Koron, z którymi jest nawet strukturalnie powiązany, mimo że jest często zaliczany do Pienin Małych. Według żyjącego w XIX wieku Eugeniusza Janoty nazwa „Golica” lub „Goła” wywodzi się stąd, że kilkadziesiąt lat wcześnie spłonął tam las i szczyt nie był pokryty drzewami.

Klasztorna Góra

Kolejnym często mijanym szczytem przez turystów jest Klasztorna Góra, która jest najbardziej wysuniętym na zachód szczytem słowackiej. Posiada dwa wierzchołki, oddalone od siebie o około 1 km. Wyższy północny wierzchołek osiąga wysokość 657 m, natomiast niższy południowy sięga 647 m. Grzbiet góry jest łagodny, z wyjątkiem części północno zachodniej, która schodzi w kierunku Dunajca. Nazwa góry wywodzi się od klasztoru położonego na południowy zachód od szczytu.

Płaśnie

Płaśnie przy wysokości 889 m n.p.m. jest najwyższym szczytem grupy. Jest także określany mianem Płaśnego Wierchu, Wierchpłaśni, nazwy pochodzą od charakterystycznych spłaszczeń na jego szczycie. pojawia się na mapach już od 1822 roku. Oprócz głównego wierzchołka, na północny zachód i zachód od Płaśni znajdują się jeszcze trzy niższe szczyty: wyżej wspomniana Golica, Barsztyg i Biała Skała.

Aksamitka

Na wschód od Płaśni położona jest Aksamitka, wcześniej znana jako Haligowczyk. Jako jeden z niewielu szczytów grupy Golicy jest częściowo zagospodarowana: na południowo-wschodnim stoku znajdują się uprawiane od wieków pola obecnie wykorzystywane jako pastwiska i łąki. Pierwotna nazwa „Haligowczyk" wywodzi się od pobliskiej miejscowości Haligowce. Zmiana nazwy na „Aksamitka” wiąże się z lokalnymi legendami. Według jednej z opowieści nazwa pochodzi od imienia Piotra Axamita, jednego z przywódców sekty religijnej husytów, która stanowił zagrożenie dla Węgier i ukrywała się na tym terenie.

Brak Szlaków

Większość szczytów grupy Golicy nie posiada szlaków. Obecne tu góry można jedynie podziwiać z perspektywy wierzchołków po stronie polskiej, Drogi Pienińskiej lub żółtego i niebieskiego szlaku okrążającego teren od strony Słowacji. Wyjątkami są Aksamitka i Płaśnia, do których szlak czerwony i zielony.


Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Golicy
Zobacz mapę

Częste pytania

Relacja

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.0.0