Poznaj podregion
Pieniny Spiskie są położone między pienińskim przełomem Dunajca a przełomem Białki. Ich tereny rozciągają się na przestrzeni o długości około 14 km i szerokości 3-4 km. Mimo stosunkowo niedużej wielkości tego regionu znajdują się w nim jedne z bardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu Pienin. Większość osób słyszało o zamku w Niedzicy, tamtejszej tamie czy o rejsach po jeziorze Czorsztyńskim, podczas planowania wycieczki w te okolice. Niestety szlaki Pienin Spiskich są znacznie rzadziej wspominane, co sprawia że planując wyjazd można przegapić okazję na przeżycie cudownej przygody, poruszając się wzdłuż tamtejszego czerwonego szlaku.
-
Nawodnienie regionu
Rejon Pienin Spiskich jest silnie nawodniony z powodu występujących tam aż 130 źródeł, których potoki należą do zlewni Dunajca. Zasilają one głównie Przykopę, Łapszankę, Niedziczankę lub bezpośrednio Jezioro Czorsztyńskie.
-
Zamek w Niedzicy
Średnio Muzeum Zamkowe w Niedzicy odwiedza rocznie około 230 tys. turystów. Jest to tylko o połowę mniej w porównaniu do na przykład Ojcowskiego Parku Narodowego.
-
Rzeźba terenu
Grań główna Pienin Spiskich w okolicach Żaru jest skalista, wąska i stroma. Stoki poprzecinane są dolinami, a płynące ich dnem potoki w niektórych miejscach mają nagie koryto wyrzeźbione w skale.
-
Polski Spisz
Polski Spisz leży między granicą polsko-słowacką na południu, rzeką Białką na zachodzie i północy oraz rzeką Dunajec na północnym wschodzie. Historycznie do Spiszu należy również pas terenu na północ i zachód od obecnego koryta Białki wskutek zmiany jej biegu w XVII wieku.
-
Najniższa część Pienin
Region Pienin Spiskich jest najniższy spośród pasm składających się na Pieniny. Jego wysokość względem Jeziora Czorsztyńskiego wynosi ok. 350 metrów.