ładuję...
Zdjęcie
  • 1933
  • Szlaki

Kaplica na Sewerynówce

Architektura | Szczawnica

Poznaj miejsce

Kościółek „na Sewerynówce” jest niewielkim kościołem położonym na skraju lasu Beskidu Sądeckiego w dzielnicy Sewerynówka. Powstał z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w 1922 r. uzyskał ziemię pod budowę małego sanatorium od ówczesnego właściciela Szczawnicy. Początkowo placówka nie posiadała żadnej kapliczki, jednak ze względu na znaczną odległość od centrum miasta oraz religijnych potrzeb kuracjuszy postanowiono zbudować przy sanatorium drewnianą kaplicę „na Sewerynówce”. Obiekt wyróżnia się zdobieniami i rzeźbami wykonanymi przez lokalnych rzemieślników, m.in. Henryka Zachwieję.

  • Henryk Zachwieja

    Henryk „Baltazar" Zachwieja jest uważany za jednego z najlepszych lokalnych rzeźbiarzy. W kaplicy znajduje się kilka z jego dzieł m.in. ołtarz i tabernakulum.

  • Szlak partyzantów

    Przy kaplicy stoi tabliczka informacyjna na temat szlaku partyzanckiego przez krzemieniny, który przechodzi tuż obok kościółka.

  • Sewerynówka

    Sewerynówka jest osiedlem Szczawnicy położonym nad sopotnickim potokiem między Bereśnikiem a Przehybą. Oprócz kaplicy znajduje się tu zajazd Czarda oraz wodospad Zaskalnik.

  • Niebieski szlak

    500 metrów od kaplicy znajduje się niebieski szlak rozpoczynający się w Szczawnicy i zmierzający w kierunku Przehyby.

Zdjęcie
  • 1933
  • Szlaki

Kaplica na Sewerynówce

Architektura | Szczawnica

Poznaj Miejsce

Henryk „Baltazar” Zachwieja

We wnętrzu kaplicy znajduje się kilka prac Henryka Zachwieji. Artysta urodził się w 1952 w tradycyjnej, góralskiej rodzinie Zachwiejów. Mimo że był namawiany przez ojca, słynnego szczawnickiego fryzjera Tadeusza Zachwieji, aby pójść w jego ślady, Henryk zdecydował się zapisać do szkoły muzycznej w Nowym Sączu. Edukacji nie ukończył, rok przed końcowymi zaliczeniami postanowił przepisać się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Gdy na egzaminie został poproszony o namalowanie obrazu, komisją stwierdziła, że tak maluje osoba po trzecim roku studiów, a nie na pierwszym i nie dopuściła go do kolejnych egzaminów, myśląc, że oszukuje. Zachwieja nie dokończył swojej edukacji artystycznej, jest w większości samoukiem. Jego prace można znaleźć w wielu miejscach w Szczawnicy. W kaplicy na Sewerynówce znajdują się jego: ołtarz, tabernakulum, strzegące go harnasie, stół ofiarny oraz drewniane witraże.

Spalone sanatorium

Po drodze do kaplicy widać zarośnięte fundamenty sanatorium. Placówka służyła w okresie II wojny światowej jako punkt noclegowy dla partyzantów, w 1944 roku została częściowo spalona. Budynek był odnawiany w latach 60. XX wieku, jednak znowu strawił go pożar jeszcze przed ponownym otwarciem w 1962 r.


Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczawnica
Zobacz mapę

Częste pytania

Poznaj okolicę

ładuję...

Noclegi

Nasza przygoda dopiero się zaczyna.

Jesteśmy pierwszym startupem w Polsce pracującym nad wprowadzeniem sztucznej inteligencji do turystyki górskiej.

Dołącz do nas i rozwijaj się razem z Poznaj Góry!
Polityka prywatności oraz regulamin korzystania z serwisu poznajgory.pl Redinnlabs - logo

Copyright Poznaj Góry 2024. All rights reserved.

Wersja portalu : 5.0.0